غاز پا آبی یا Boobies

مشاهده پرندگان در زیستگاههای طبیعیشان می تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. رفتارهایی مثل شکار و یا پیدا کردن غذا، جفت یابی، نگهداری از تخم ها و جوجه ها، نزاع بر سر احقاق حق و... که تماشای آنها خالی از لطف نیست.

زیستگاه:

غاز پا آبی یکی از گونه هایی است که با پای آبی رنگش در دنیا شناخته می شود. این پرنده بیشتر در سواحل غربی آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کند و مشهورترین زیستگاه او جزیره گالاپاگوس در کشور اکوادور است.

شکل ظاهری:

این پرنده دارای بالی بلند و نوکی بلند و تیز هستند. ماده کمی بزرکتر از نر است و ممکن است طول آن به 90 سانتیمتر و طول بال آن به یک و نیم متر برسد. قسمت بالایی بدنشان قهوه ای مایل به زرد و سینه ی آن ها تقریبا سفید رنگ است. قسمتی از پشتشان سفید بوده و نوار سفید رنگی دور گردن آن ها وجود دارد. بزرگسالانشان دارای پاهای آبی درخشان و سر و گردنی با خطوط قهوه ای مایل به خاکستری هستند و جوجه هایشان پاهای قهوه ای و سر و گردن و سینه ای با خطوط قهوه ای هستند.

غذا:

این پرنده در شیرجه زدن بسیار قهار است و در شکار ماهی، بخصوص ماهی های پرنده که سرعت جست و خیز آنها بالاست، بسیار توانمند است. آنها چنان دقیق و سریع در آب شیرجه می زنند که انگار تیری از کمان رها شده و به سمت هدف نشانه می رود. جالب است بدانید در خشکی توانایی به سرعت راه رفتن را ندارند و به راحتی توسط انسان ها شکار می شوند. به نظر می رسد به همین دلیل نام آن ها از واژه اروپایی "bobo" به معنای کودن گرفته شده است.

جفت گیری:

غاز نر برای جلب توجه غاز ماده، پاهای آبی رنگ خود را بالا و پایین می برد، آنقدر این پا و آن پا می کند و می رقصد تا نظر ماده را به خود جلب کند و جفت خویش را برگزیند. هرچه پای نر آبی تر باشد برای ماده جذاب تر خواهد بود. 45 روز بعد از جفت گیری، غاز ماده 2 تا 3 تخم به رنگ سبز- آبی می گذارد و یک ماه با گرمای پای خود آنها را گرم نگه می دارد. بعد از سر از تخم درآوردن جوجه ها، مادر و پدر هردو، آنها را تغذیه می کنند. چنانچه با کمبود غذا مواجه شوند، از جوجه بزرگتر نگهداری میکنند و بقیه قربانی می شوند. میانگین عمر آن ها 17 تا 18 سال است.

تله کابین های معروف در ایران

خود را مابین زمین و هوا تصور کنید در اتاقکی فلزی که تقریبا از نزدیکی سطح زمین و با سرعتی آهسته حرکت و شما را با دنیای زیبا از اطرافتان روبرو می کند. تله کابین یکی از جالبترین ساخته های دست بشریت است که می توان آن را جزء دسته ی تفریحات پر طرفدار در بین مردم قرار داد. تله کابین سواری سفری کوتاه و هیجان انگیز است که در این سفر از میان کوه ها، دره ها، جنگل ها و دشت ها عبور می کنید. سفری که در واقع مسیر و مقصد به یک اندازه لذت بخش خواهند بود.
در مناطق مختلفی از کشورمان می توانید هیجان سوار شدن در این اتاقک های کوچک و معلق را تجربه کنید که در ادامه قصد داریم تعدادی از این تله کابین های معروف در ایران را معرفی کنیم:

تله کابین توچال

تله کابین توچال که در مجموعه توریستی توچال در دامنه جنوبی کوه توچال قرار دارد، یکی از طولانی ترین خطوط پیوسته در دنیا به شمار می رود. این تله کابین با مسیری حدود 15 کیلومتر دارای 7 ایستگاه است که در هر ایستگاه امکانات و تفریحات متنوعی برای گردشگران فراهم شده است. طی کردن مسیر کلی آن حدود 80 دقیقه زمان میبرد. ایستگاه اول در بام تهران و ایستگاه آخر در نزدیکی قله توچال در ارتفاع 3680 متری قرار دارد.
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:00 تا 14:00 و پنجشنبه، جمعه و روزهای تعطیل 7:00 تا 15:00
قیمت بلیط رفت و برگشت:
1- ایستگاه یک تا دو: 35000 تومان
2- ایستگاه یک به پنج: 65000 تومان
3- ایستگاه یک به هفت: 95000 تومان
آدرس: تهران، بزرگراه چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک، بام تهران
شماره تلفن: 24875000-021

تله کابین نمک آبرود

هر زمان که مسیرتان از شهر نمک آبرود گذر می کرد، حتما به تله کابین آن سر بزنید. گذر از جاده های شمالی و دیدن طبیعت و مناظر زیبا همیشه آرام بخش و دلپذیر است، حال تصور کنید بر فراز این مناظر حرکت کنید.
تله کابین نمک آبرود با 2 خط در جنوب شرقی شهرک نمک آبرود قرار دارد و یکی از خطوط کابلی امن در ایران به شمار می رود. خط شماره یک با مسیری حدود 2 کیلومتر در زمانی حدود 15 دقیقه طی می شود. ایستگاه پایانی این خط در بالای قله مدوین قرار دارد که با امکانات رفاهی بی نظیری میزبان گردشگران است. خط شماره دو با مسیری حدود 1700 متر به قله های بینظیر دیو حمام ختم می شود که مناظر چشم نواز و بی بدیل این ایستگاه آخر توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند.
ساعت کاری: از ساعت 9:00 تا 19:00
قیمت بلیط: 55000 تومان
آدرس: مازندران، چالوس، کیلومتر 12 جاده چالوس به‌ سمت تنکابن
شماره تلفن: 52188121-011

تله کابین رامسر

تماشای منظره ی شهر، جنگل ها و مراتع، کوه ایلمیلی و دریای خزر، همه لذت هاییست که با سوار شدن بر تله کابین رامسر نصیبتان خواهد شد. این تله کابین که در غرب رامسر قرار دارد دارای 2 ایستگاه با فاصله ی 15 دقیقه ای است. علاوه بر تله کابین سواری میتوانید از دیگر تفریحات مجموعه از جمله شهر بازی، کارتینگ، زیپ لاین، سافاری جنگل و تفریحات آبی استفاده کنید.
ساعت کاری: از ساعت 9:30 تا 17:00
قیمت بلیط رفت و برگشت: 85000 تومان (برای کودکان زیر 4 سال رایگان است)
آدرس: مازندران، کیلومتر 5 جاده رامسر به رودسر
شماره تلفن: 5505-011

تله کابین احرار یا شیطان کوه

تله کابین شیطان کوه اولین تله کابین استان گیلان در مجموعه بام سبز شهر لاهیجان قرار دارد. این تله کابین از بام سبز آغاز و با طی مسیر 1500 متری در حدود 20 دقیقه به ایستگاه دوم و پایانی خود، تاج خروس می رسد که در این ایستگاه امکانات رفاهی و تفریحی برای گردشگران وجود دارد. نشستن در اتاقک های این تله کابین لذت گذر از فراز شیطان کوه و تماشای مزارع چای، دریاچه مصنوعی در کنار کوه، خانه های شیروانی زیبا و جنگل های بی نظیر شمال را برایتان به ارمغان خواهد آورد.
ساعت کاری: از ساعت 8:00 تا 20:00
قیمت بلیط:
بزرگسالان: 50000 تومان
سنین 2 تا 7 سال: 25000 تومان
آدرس: لاهیجان، میدان کاشف، خیابان طلای سبز
شماره تلفن: 33328653-013

تله کابین حیران

تله کابین حیران در دهکده گردشگری حیران در استان اردبیل واقع شده است. این تله کابین که طی مسیر آن حدود 8 دقیقه زمان میبرد بدلیل قرار گرفتن در منطقه ی مرزی چشم انداز زیبایی را برای گردشگران به نمایش گذاشته است.حتی تصورش هم دلچسب خواهد بود که خود را بر فراز طبیعتی ببینید که شرق آن دریای خزر، غرب آن شهر آستارا و زیبایی های حیران، غرب و جنوب آن جنگل های زیبای فندقلو و شمال آن شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان قرار گرفته است و شما را به تماشای مناظری وصف نشدنی دعوت می کند.
در این دهکده گردشگری علاوه بر تله کابین امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی از جمله هتل، رستوران، سورتمه، زیپ لاین، کارتینگ و استخر آبی برای گردشگران فراهم شده است.
ساعت کاری: از ساعت 8:00 تا 22:00
قیمت بلیط:
کابین معمولی: بزرگسالان 25000 تومان، کودک 15000 تومان
کابین VIP: 50000 تومان
آدرس: 35 کیلومتری غرب آستارا، بین روستای حاجی امیر و غرب روستای ونه نیم، دهکده گردشگری حیران
شماره تلفن: 44816923-013

تله کابین صفه اصفهان

تله کابین صفه یکی از تله کابین های مهیج و زیبای ایران در مجموعه تفریحی کوه صفه در جنوب اصفهان واقع شده است. این تله کابین داراری 2 خط کابلی است که خط اول از بزرگراه شهدای صفه کنار بولینگ آغاز و پس از طی مسیر حدود 1850 متری به ایستگاه گردنه باد میرسد. در طول مسیر مناظری همچون کوهستان صفه، قلعه با شکوه شاهدژ و نمایی از شهر نصف جهان را تماشا خواهید کرد. خط دوم با حدود 800 متر طول از ایستگاه گردنه باد آغاز و به بلندای قله کوه صفه، قلعه تاریخی شاهدژ منتهی می شود.
ساعت کاری: شنبه تا پنجشنبه از ساعت 15:00 تا 22:00 و جمعه ها از ساعت 9:00 تا 22:00
قیمت بلیط به صورت رفت و برگشت:
خط یک: 52000 تومان
خط دو: 46000 تومان
آدرس: اصفهان، بزرگراه شهدای صفه، ضلع شرقی کوه صفه، بلوار تله کابین، مجموعه تفریحی کوه صفه اصفهان
شماره تلفن: 36759011-031

تله کابین گنج نامه

تله کابین گنج نامه واقع در دهکده توریستی گنج نامه همدان بدلیل داشتن فراز و فرودهای بسیار یکی از پرهیجان ترین تله کابین های ایران به شمار می رود. ایستگاه آغازین این تله کابین در گنج نامه قرار دارد و از کوه های منطقه و ارتفاعات زیبای میشان عبور می کند. مسیر رفت و برگشت این تله کابین که حدود 3400 متر است 15 دقیقه زمان می برد که در صورت زیاد بودن سرعت باد این زمان افزایش پیدا می کند. در این دهکده می توانید از دیگر تفریحات و امکانات از جمله سورتمه ریلی، اسنوبیل، تله سی یژ، آبگیر ماهی گیری، شهر بازی، سینما پنج بعدی، بانجی جامپینگ و سوئیت های اقامتی استفاده کنید.
ساعت کاری: از ساعت 9:00 تا 19:00
قیمت بلیط به صورت رفت و برگشت: 55000 تومان
آدرس: همدان، میدان عباس آباد، خیابان گنج نامه، ضلع شرقی میدان گنج نامه
شماره تلفن: 58211646-081

تله کابین عینالی تبریز

تله کابین عینالی واقع در دامنه کوه سرخاب در مجموعه تفریحی کوه عینالی یکی دیگر از تله کابین های محبوب و پرطرفدار گردشگران است. ایستگاه اول این تله کابین که تنها یکی از 3 فاز آن افتتاح شده در بام تبریز و ایستگاه دوم آن در بقعه عون بن علی قرار دارد. با سوار شدن بر این تله کابین می توانید شاهد مناظر جذابی همچون کوهستان زیبای منطقه، شهر تبریز، دریاچه مصنوعی داغ گلی، آبشار مصنوعی، زیارتگاه، توربین های بادی و قله دند باشید. در مجموعه تفریحی کوه عینالی علاوه بر تله کابین می توانید از امکانات و تفریحاتی چون زیپ لاین، کارتینگ، کافه و رستوران بهره مند شوید.
ساعت کاری: از ساعت 8:00 تا 20:00
قیمت بلیط به صورت رفت و برگشت: 20000 تومان
آدرس: تبریز، بزرگراه پاسداران، مجموعه تفریحی کوه عینالی
شماره تلفن: 32367343-041

هودوفوبیا یا ترس از سفر

آیا تا بحال برایتان پیش آمده که در تلویزیون یا فضای مجازی فیلمی از یک مکان و طبیعتی زیبا ببینید و به خود بگویید: عجب جایی، حتما از نزدیک خیلی زیبا و جذابه!!! یا چه تعداد مکان های شگفت انگیزی وجود دارد که در موردشان مطالعه کرده اید اما هرگز برای دیدنشان تلاشی نکرده اید؟؟ آیا شده ذهنتان به این موضوع توجه کند که چرا چنین اتفاقی افتاده است؟؟؟
شاید در لحظاتی از زندگیتان تصمیم گرفتید تا برای رفتن به سفری برنامه ریزی کنید. بلافاصله جستجو را آغاز کردید، ابتدا مقصد مناسبی را انتخاب کردید و سپس لیستی از جاذبه های آن مقصد را تهیه کرده اید. اما ناگهان افکار و سناریوهای منفی به ذهنتان خطور و سفرتان را به کابوسی مبدل کرده است. تمامی برنامه هایی که ساعت ها برای آن زمان صرف کردید کنار گذاشته و با احساس نارضایتی و تردید به محیط خسته کننده و بی روح قبلی خود بازگشتید.
در واقع مقصر شما نیستید. دلیل اینگونه اتفاق ها و ناراضایتی حاصل از آن، ترس است. ترس از سفر یا هودوفوبیا ترسی غیر منطقی نسبت به سفر کردن است که برای هر فرد نشانه ها، دلایل و شدت متفاوتی دارد. در ادامه ابتدا تعدادی از علائم ترس از سفر را ذکر می کنیم و سپس انواع ترس هایی که شما را از رسیدن به مقاصد رویایتان بازمیدارد بررسی و راه حل هایی را برای مقابله با آن ها مطرح می کنیم.

علائم هودوفوبیا

هودوفوبیا یا ترس از سفر علائم قابل توجه و مشخصی را ایجاد می کند که ممکن است در طول سفر و یا حتی زمانیکه به سفر فکر می کنید رخ دهد؛ علائمی همچون:
- افزایش ضربان قلب
- تنفس سریع
- سرگیجه
- قرمزی صورت
- تعریق
- درد شکم
- اسهال
- حالت تهوع
- خشکی دهان
- ضعف عضلانی
- بی اشتهایی
و حتی در موارد حادتر نیز ممکن است علائم شدیدتری از جمله لرز یا گرگرفتگی، احساس یخ زدگی و حس از دست دادن کنترل و مرگ هم به وجود بیاید.

انواع ترس:

1- ترس از خارج شدن از منطقه امن خود

شما مقصدی را مدنظرتان دارید و فکر می کنید رفتن به آن مقصد بسیار جذاب خواهد بود. اما در میان این افکارتان به وظایفتان در خانه و بچه هایتان می اندیشید. می ترسید که در نبودتان چه اتفاقی خواهد افتاد. مطمئنا میدانید که رفتن به آن مقصد و دیدن صدها شگفتی و جاذبه حس و حال خوبی را برایتان به همراه خواهد داشت اما ذهنتان درگیر می شود و فکر می کنید ممکن است زمانیکه در سفر هستید، همه جیز بهم بریزد.
در پاراگراف بالا با نمونه افرادی مواجه هستیم که می ترسند منطقه راحتی خود را ترک کنند. این افراد تنها در خواب می توانند مقاصد رویایی خود را ببینند. یکی از راه های مقابله با این ترس نوشتن بدترین اتفاقاتی است که ممکن است در نبود شما رخ دهد. سپس راه های جلوگیری از رخ دادن این اتفاق ها را بیابید. با این کار حتما احساس آرامش خواهید کرد. به جنبه های مثبت سفر خود فکر کنید. حتما بیش از 10 دلیل برای آن پیدا خواهید کرد.
برو و این ترس را فراموش کن، همه چیز خود به خود مرتب می شود.

2- ترس از ناشناخته ها

این ترس مکمل مواردیست که در گزینه ی اول گفته شد. اضطراب و تردید تقویت کننده ی تنش به حساب می آیند. زمانی که برای سفر آماده می شوید بهتر است در مورد مقصدتان تحقیق و جستجوی کاملی داشته باشید. سایت های بسیاری مرتبط با سفر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. برنامه سفر خود را تهیه کنید، مکان های دیدنی را پیدا کنید، لیستی از کارهایی که بهتر است انجام ندهید و کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و حتی بهترین رستوران ها را هم در مقصد بیابید. به جای ترسیدن با آگاهی و آمادگی کامل پا در سفری هیجان انگیز بگذارید.

3- ندانستن زبان مقصد (موانع زبانی)

ترس از عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران در کشور مقصد به دلیل ندانستن زبانشان یکی از اولین مشکلاتی است که ممکن است تنش و اضطراب را در شما افزایش دهد و شما را از سفر رفتن منصرف کند.
غیر قابل فهم بودن زبان مادری و درک نشدن در یک کشور خارجی می تواند شرایط ناخوشایندی را برای شما به وجود بیاورد. راه حل این مشکل در آماده سازی پیش از سفر نهفته است.
زمانیکه می خواهید به خارج از کشور سفر کنید چند جمله اساسی آن کشور را که می تواند در هر شرایطی به شما کمک کند یاد بگیرید. جملاتی همچون: من به تاکسی احتیاج دارم؛ ایستگاه اتوبوس کجاست؛ بلیط یک نفره می خواهم؛ سرویس بهداشتی کجاست و حتی کلماتی مانند لطفا و متشکرم.

4- ترس داشتن تجربه ی بد

زمانی که می ترسید و استرس دارید مغز شما به شرایطی که ممکن است اتفاق بیفتد فکر می کند. مثلا درست است که هند یک کشور فوق العاده زیباست اما ممکن است دزدیده شوید. یا شاید شما عاشق دیدن میدان نیویورک تایمز باشید ولی اگر بیش از حد شلوغ باشد ممکن است تحت فشار قرار بگیرید و یا حتی کسی به شما حمله کند.
این ترس به دلیل استرس و اضطراب در وجود شماست. وقتی چنین احساسی به سراغ شما می آید نمی توانید به اتفاقات خوب و خوشایندی که ممکن است در سفر برای شما پیش آید فکر کنید.
ذهن شما تماما روی اتفاق های بد تمرکز می کند. آرام باشید و این افکار منفی را کنار بگذارید. تمامی دلایل که ممکن است شما را از سفر و کشف مکان های جدید باز دارد دور بریزید و منطقی تر فکر کنید.

5- ترس از پرواز

می توان گفت که ترس از پرواز غیرمنطقی است. اگر چنین ترسی در شما وجود دارد می توانید با آمادگی و فکر کردن به دلایل منطقی آن را حل کنید. اول از همه بهتر است بدانید که در دنیای امروز با توجه به پیشرفت روزانه تکنولوژی و انجام بی عیب و نقص اقدامات امنیتی احتمال سقوط هواپیما بسیار بسیار کم است. همین دلیل کافیست تا متوجه شوید احتمال اشتباه، زیاد وجود ندارد. اگر فکر به این موضوع هم نتوانست به شما کمک کند نیم ساعت قبل از پرواز قرص خواب آور مصرف کنید. هنگامی که هواپیما قصد شروع پرواز را داشته باشد، دیگر مضطرب نخواهید بود و همچون نوزاد میخوابید.

6- ترس از تنهایی سفر کردن

تنهایی سفر کردن می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. افرادی که این نوع سفر را تجربه کرده اند به ویژه دختران حتما تجارب و خاطرات جذابی را می توانند برای شما تعریف کنند. با وجود این برخی از افراد حتی از فکر کردن به سفر تنهایی می ترسند. دلیل این ترس شاید عدم اعتماد به دیگران برای درخواست کمک است. این احساس نیز بیش از حد غیر منطقی است. در واقع درست نیست فکر کنید که نمی توانید به کسی اعتماد کنید.
برای حل این مشکل می توانید از دوستتان بخواهید که در این سفر شما را همراهی کند. اگر چنین چیزی ممکن نبود، تکنولوژی می تواند به شما کمک کند. دوستتان می تواند از طریق رسانه های اجتماعی با شما همراه شود. همین طور می توانید از افرادی که در اطرافتان در حال عبور و مرور هستند کمک بگیرید. ختما کسی به شما کمک خواهد کرد. حتی ممکن است از این طریق دوستانی هم پیدا کنید.

7- ترس از آسیب دیدن یا مجروح شدن

در هر مقصدی ممکن است با تفریحات عجیب و غریبی روبرو شوید که دوست داشته باشید امتحان کنید از جمله فیل سواری یا گذر از پل های چوبی معلق. در این لحظه به این موضوع فکر کنید که اگر زمین بخورید و صدمه ببینید چه اتفاقی برایتان می افتد؟ همینطور به موانع زبانی فکر کنید که چطور درخواست کمک کنید؟ نیاز به کمک فوری و نداشتن تمرکز و حوصله برای ترجمه آنی حتما ذهنتان را درگیر خواهد کرد. بهتر است در اینجا فکر کنید که چقدر احتمال دارد در سفر آسیب جدی ببینید؟ مسلما خیلی کم. این مورد هم باید به یاد داشته باشید که در هر کشوری پزشک و کادر پزشکی وجود دارد و حتی می توانید از گزینه ی بیمه درمانی بین المللی که تمام هزینه های درمانی در کشور مقصد را پوشش می دهد استفاده کنید. گزینه ی دیگری که می توان پیشنهاد کرد این است که از قرار گرفتن در موقعیت های خطرناک پرهیز کنید یا حداقل در این موقعیت ها بی پروا عمل نکنید. (یا : با احتیاط عمل کنید) کافیست تصور کنید که در یک مسیر صخره ای شیب دار یا زمین لغزنده چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد و بدین وسیله با احتیاط بیشتری قدم بردارید.

8- ترس از به سرقت رفتن اموال

سرقت و کلاهبرداری گاهی برای گردشگران اتفاق می افتد اما موضوع این است که متاسفانه این اتفاق ممکن است رخ دهد و دانستن آن باعث می شود بیشتر جوانب احتیاط را رعایت کنید. این ترس کاملا منطقی و به جا است و باید با این احتمال که ممکن است در سفر مورد سرقت واقع شوید پیش بروید. با هوشیاری و دقت بالا میتوانید احتمال سرقت را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. در مورد مقصد اطلاعات کافی در مورد میزان سرقت و مشکلاتی مرتبط با آن را بدست آورید و راه حل مناسبی را برای برطرف کردن آن بیابید. مثلا تا جایی که امکان دارد وسایل گرانبهایتان را همراه خود نبرید و یا از کیف های کوچکی که می توان در زیر لباس پنهان کرد استفاده کنید.

9- ترس از گم شدن

ممکن است در سفرتان مسیرتان را گم کنید و دچار سردرگمی شوید. جالب است بدانید افرادی هستن که از این اتفاق استقبال می کنند. گم شدن برای آن ها به منزله ی کشف بیشتر و تجربه ی لحظات هیجان انگیز است. اما در سوی دیگر افرادی هستند که حتی فکر ترک اتاق هتل هم بر اندامشان لرز می اندازد. این ترس باعث ایجاد موانعی در ذهن می شود که نمی گذارد شما حرکت کنید.
نقشه، GPS و البته روحیه ی خوب مواردیست که شما برای حل این موضوع نیاز دارید. نقشه ای به همراه داشته باشید که به زبان خودتان باشد تا درک آن برایتان راحت تر شود. همچنین دستگاه GPS شما بهتر است بر اساس کشور مقصدتان تنظیم شده باشد. اگر این موارد در لحظه نتوانست به شما کمک کند از مردم محلی کمک بخواهید. البته این نکته هم باید بگوییم که گاهی اوقات گم شدن ممکن است باعث هیجان انگیزتر شدن سفر شما بشود.

سخن پایانی

9 مورد از ترس هایی که ممکن است شما را از اهداف سفریتان دور کند بررسی کردیم و تلاشمان بر این بود تا راه حل هایی را برای مغابله با آن ها ارائه دهیم. اکنون باید متوجه شده باشید که بهتر است این ترس های غیر منطقی را کنار بگذارید. این جهان بسیار بزرگ است و میلیون ها شگفتی منتظر شماست تا آن ها را کشف کنید. نگذارید این ترس ها جلوی شما را بگیرد. سفر کنید و نهایت لذت و بهره را از زندگی خود ببرید.

روز جهانی گردشگری

با نگاهی به تاریخچه جابه‌جایی انسان‌ها بر روی کره زمین و اهداف مختلف آن‌ها از یافتن غذا و سرپناه و دوری از خطر گرفته تا تجارت و روابط سیاسی و اجتماعی، می‌توان به این نتیجه رسید که نوع بشر همواره دلیلی برای پیمودن این فواصل طولانی حتی صعب‌العبور‌ترین آن‌ها یافته است.
پیشرفت و صنعتی شدن جهان تا به امروز موجب تسهیل جابه‌جایی بین مقاصد مختلف و ایجاد زمان‌ آزاد برای افراد گشته و کنجکاوی و هیجان دیدار از مناطق جدید که در وجود انسان موضوعی نهادینه است موجب شده تا تمامی این موارد دست به دست هم دهند تا صنعتی جهانی پدیدار شود به نام صنعت گردشگری.
گردشگری به عنوان صنعتی فراگیر اهداف بسیار زیادی در زمینه توسعه در تمام جهان دنبال می‌کند و وجود سازمانی جهانی و مختص به آن این اجازه را می‌دهد تا بتواند در تمامی سطوح تاثیرگذار باشد.

سازمان جهانی گردشگری « UNWTO »

سازمان جهانی گردشگری یکی از سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل است که در تاریخ 1 نوامبر 1975 فعالیت رسمی خود را در مادرید اسپانیا، مقر اصلی این سازمان، آغاز نموده است. سازمان جهانی گردشگری از سال 1980 روز 27 سپتامبر را با هدف بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری و اهمیت تاثیر آن بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در سراسر جهان، به عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری کرد. این روز که در تقویم شمسی مصادف با 5 مهر ماه است، در جهان روز آغاز فصل سفر به نیمکره جنوبی و پایان فصل سفر به نیمکره شمالی بوده و به همین دلیل برای افراد بسیاری که در این صنعت دست دارند همچنین گردشگران روزی خاص به شمار می‌آید. همچنین کشورهای زیادی با برپایی جشنی سراسری در این روز سعی در نمایش فرهنگ و امکانات گردشگری خود دارند.

شعار سال 2021

گردشگری برای رشد فراگیر Tourism for inclusive growth

سازمان جهانی گردشگری در هر سال شعاری برای سال جدید ارائه می‌دهد که نشان دهنده بخشی از هدفیست که دنبال می‌کند. آغاز پاندمی کرونا تاثیر منفی بالایی بر صنعت گردشگری گذاشت و موجب کاهش درآمد و حتی از بین رفتن تعداد بسیار زیادی موقعیت شغلی مرتبط با گردشگری گردید و حالا با گذشت نزدیک به دو سال از این رکود و بالا رفتن آمار سفر با هدف گردشگری و بازدید از مقاصد مختلف و تعریف شعار سال جدید با عنوان « گردشگری برای رشد فراگیر » انتظار می‌رود تمامی اقشار مرتبط با گردشگری همچنین تمامی پتانسیل‌های آن مورد توجه قرار گرفته تا بتوان به این صنعت جانی دوباره بخشید.

جامعه گردشگری

صنعت گردشگری از بخش‌های زیادی تشکیل شده که نبود هر یک از این بخش‌ها یا کم توجهی به آن‌ها بر روند توسعه این صنعت اثر منفی می‌گذارد. چه فرد گردشگر و چه افراد و سازمان‌های ارائه دهنده خدمات گردشگری در بدنه این جامعه به شدت مهم و قابل اهمیت هستند. همچنین یکی از موضوعات پر اهمیت برای سازمان جهانی گردشگری پایداری در توسعه صنعت گردشگری است. همانطور که می‌دانیم بخش بزرگی از ارائه دهندگان خدمات در جوامع را ساکنان مناطق هدف گردشگری تشکیل می‌دهند. رشد و توسعه گردشگری در این مناطق سبب ایجاد شغل و همچنین بالارفتن ارزش حفاظتی این مناطق می‌شود.

بهترین فعالیت در روز جهانی گردشگری

همانطور که می‌دانید کشورمان ایران مملو از طبیعت زیبا و مکان‌های تاریخی است. شاید تا به امروز به بسیاری از این مناطق سفر کرده باشیم اما هنوز باشند مکان‌هایی که فرصت سفر به آن‌ها را نیافته باشیم. 5 مهر، روز جهانی گردشگری شاید بهترین فرصت باشد تا بتوانیم برنامه‌ای برای سفرهای سال پیش رو برای خود نوشته و در طی سال از دنبال کردن آن لذت ببریم.