حیوانات عجیب و غریب اعماق دریا !

1- Angler fish

موجودی که ممکن است شما را به وحشت بیاندازد. این ماهی با سر و دهانی بزرگ در اعماق تاریک اقیانوس زندگی می‌کند. بیش از 200 گونه از این ماهی شکارچی با حدود 20 سانتیمتر تا 1 متر طول وجود دارد که بیشتر آن‌ها در اقیانوس اطلس و قطب جنوب یافت می‌شوند. چیزی که این موجود را عجیب می‌کند وجود اندامی «نور»زا در بالای سر این ماهی است که به عنوان طعمه عمل کرده و ماهیان کوچک را به طرف خود جلب می‌کند، آن‌ها را به سمت خود می‌کشد و در یک آن طعمه را شکار می‌کند.

2- pink see-through fantasia

این موجود که در عمق تقریبی 2500 متر در غرب اقیانوس آرام کشف شده است با اندازه‌ای حدود 11 تا 25 سانتیمتر تکنیک جالبی برای زنده ماندن دارد: نورپراکنی (بیولومینسانس) برای دور کردن شکارچیان. Pink see-through fantasia پوست شفافی دارد که می توان اجزای درونی آن همچون روده اش را به راحتی دید.

3- peacock mantis shrimp

این میگو در اقیانوس هند و بخش غربی اقیانوس آرام زندگی می‌کند. peacock mantis shrimp که حداکثر تا طول 16 سانتیمتر رشد می‌کند سختپوستی رنگارنگ است که توانایی بالایی در مشت زدن به طعمه با چنگال‌های پر قدرت خود دارد. به گفته‌ی گروه بین المللی حفاظت از اقیانوس، این میگو یکی از سریعترین‌ها در قلمرو حیوانات است و قدرت آن به حدی است که می‌تواند دیوار شیشه‌ای آکواریوم را بشکند. البته جای نگرانی نیست چون آن ها فقط چنگال‌های خود را برای مبارزه و شکار نرم‌تنان و خرچنگ‌ها استفاده می‌کنند.

4- Christmas tree worms

این موجود رنگارنگ با مارپیچ‌های مو مانندی که از بدن لوله‌ای شکل آن بیرون آمده به درخت کریسمس شباهت دارد. این شاخک‌های مو مانند از ستون فقرات این کرم انشعاب گرفته و در واقع دهان او به حساب می‌آیند. اندازه‌ی تقریبی آن‌ها کمتر از 4 سانتی متر بوده و بدلیل داشتن رنگ‌های مختلفی از جمله نارنجی، زرد، آبی و سفید و شکل و زیبایی خاص خود به راحتی قابل شناسایی هستند.

5- clown frogfish

جانوری عجیب که به راحتی می‌تواند در میان مرجان‌ها خود را استتار کند. در واقع این موجود در هر جایی قرار بگیرد قابلیت این را دارد که خود را کاملاً به آن شبیه کند و تقریبا در هر رنگ و بافتی قابل تصور است. دهان آن به اندازه‌ای باز می‌شود که می‌تواند طعمه‌ای تا حدود 20 برابر بزرگتر از خود را به راحتی بخورد.

6- northern stargazer

شاید بتوان گفت یکی از زشت‌ترین ماهی‌‌های موجود در اقیانوس این ماهی است که عمدتاً در سواحل شرقی ایالت متحده یافت می‌شود. طول آن حدود 50 سانتیمتر بوده و فلس‌هایی قهوه‌ای رنگ مایل به سیاه با لکه‌های سفید بر روی سر و نوارهایی بر روی دم دارد. چشم‌ها و سوارخ‌های بینی در بالای سرش قرار گرفته و برخلاف اکثر ماهی‌ها دهانش رو به سمت بالا باز می‌شود. به همین دلیل می‌تواند کاملاً خود را در ماسه‌ها دفن و مخفی کرده و زمانیکه طعمه‌ای در نزدیکی او در حال شنا باشد به سرعت بیرون آمده و در یک آن ماهی بخت برگشته را می‌بلعد.

7- red hand fish

این موجود بامزه و منحصر به فرد به جای شنا همچون دیگر ماهی‌ها، ترجیح می‌دهد در کف اقیانوس راه برود. Red hand fish با استفاده از باله‌هایی که شبیه به دست انسان است در کف دریا حرکت می‌کند. بدن آن پوشیده از فلس‌هایی شبیه دندان است که دندانه نامیده می‌شود. این ماهی با حداکثر طول 15 سانتیمتر در آب‌های جنوب استرالیا و تاسمانی یافت می‌شود. تصور می‌شود که این ماهی یکی از کمیاب‌ترین ماهی‌های جهان باشد.

8- wobbegong

برای یافتن این ابرکوسه‌ها باید آب‌های گرمسیری اقیانوس‌های آرام غربی و هند را کاوش کنید. این موجود وقت خود را به استراحت در کف دریا می‌گذراند. با استتار خود بر روی صخره‌ها منتظر طعمه‌ی خود از جمله ماهی، هشت پا یا خرچنگ می‌ماند و سپس در چشم بر هم زدنی آن ها را قورت می‌دهد. در بعضی موارد هم مشاهده شده که در جستجوی غذا آرام و بیصدا در اعماق دریا شنا می‌کند تا طعمه‌ی خود را بیابد.

9- leafy sea dragon

به نظر می‌رسد که یک تکه جلبک در تصویر می‌بینید اما باور کنید یا نه، این در واقع یک ماهی است که از خانواده اسب دریایی به شمار می‌رود! این ماهی در امتداد سواحل جنوبی و غربی استرالیا یافت می شود. حدود 20 تا 24 سانتیمتر بوده و از پلانکتون‌ها و سخت پوستان کوچک تغذیه می‌کند. Leafy sea dragon با استفاده از باله‌های کوچک خود در آب حرکت می‌کند و شباهت زیاد آن با جلبک باعث می‌شود تا از دید شکارچیان پنهان بماند. جنس نر مشابه دیگر اسب‌های دریایی وظیفه حمل تخم‌ها را دارد اما بدون کیسه مخصوصی که دیگر اسب های دریایی برای حمل تخم استفاده می‌کنند، در واقع این ماهی تخم ها را در زیر دم خود حمل می‌کند.

10- marrus orthocanna

این موجود شگفت انگیز در اعماق دریا در قطب شمال زندگی می‌کند. طول آن بیشتر از یک و نیم متر بوده و بیشترین عمقی که در آن مشاهده شده 2000 متر است، جایی که هیچ نوری به آنجا نمی‌رسد. به همین دلیل اطلاعات زیادی از این موجود در دسترس نیست. بدلیل رنگ نارنجی و شاخک‌های دود مانندش شبیه موشک می‌ماند.

11- vampire squid

این ماهی که در عمق 600 تا 900 متری عمق دریا زندگی می‌کند نه ماهی مرکب است نه اختاپوس، بلکه گروه خود را دارد. Vampire squid در مقایسه با سایر حیوانات هم اندازه‌ی خود چشم‌های بسیار بزرگی دارد. بدلیل زندگی در عمق بسیار زیاد مجبور شده است تا برای زنده ماندن، خود را با اکسیژن کم و تاریکی زیاد وفق دهد. غذای آن، موجودات بسیار ریز مانند زئوپلانکتون‌ها هستند.

12- Japanese spider crabs

این خرچنگ‌های غول پیکر همانطور که از نامشان پیداست بومی ژاپن هستند و می توانند تا طول سه و نیم متر و وزن 20 کیلوگرم رشد کنند. این خرچنگ که می‌توان گفت بعنوان یکی از بزرگترین بندپایان شناخته می‌شود، تمایلی به کشتن دیگر موجودات ندارد و ترجیح می‌دهد از اجساد سایر حیوانات دریایی تغذیه کند.

13- blob fish

در یک نظرسنجی انجام شده توسط یک شرکت بریتانیایی به نام انجمن حمایت از حیوانات زشت، این ماهی به عنوان زشت ترین حیوان در جهان انتخاب شد. Blob fish که در اقیانوس‌های اطراف استرالیا یافت شده می‌تواند در اعماق 600 تا 1200 متری زندگی کند و حتی شاید بیشتر از 1200 متر. این ماهی تنها زمانی تغییر شکل می دهد و به نوعی زشت می‌شود که به سطح آب بیاید و در حالت عادی که در آب باشد همچون ماهی‌های دیگر شکل مناسبی دارد. گوشت این نوع ماهی مانند توده‌ی ژلاتینی است که این ماده چگالی کمتری نسبت به آب دارد و این خصوصیت منحصر به فردش این اجازه را می‌دهد که بدون صرف انرژی نزدیک به کف اقیانوس‌ها شناور باشد. تصور می‌شود که در بیشترین زمان زندگی خود ساکن و بی حرکت بوده و به راحتی می‌تواند جانوری که در کنار آن شنا می‌کند را بگیرد و بخورد.

14- frilled shark

این جانور ساکن اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام سری شبیه به کوسه و بدنی تقریبا مار مانند دارد. Frilled shark را می‌توان نمونه‌ای از یک فسیل زنده دانست که ظاهر آن در طول هزاره‌ها چندان تغییری نکرده است. این موجود در عمق بسیار زیادی از اقیانوس‌ها زندگی می‌کند و تقریباً فقط مرده این ماهی را می‌توان در عمق کم مشاهده کرد. دوران بارداری frilled shark ممکن است تا سه و نیم سال طول بکشد که طولانی‌ترین مدت در بین مهره داران به‌شمار می‌آید. آن ها تا حدود 2 متر طول دارند و با وجود تغذیه از ماهی ‌ها و دیگر کوسه ها اولویت آن‌ها برای شکار، ماهی‌های مرکب هستند.

15- gulper eel

با وجود ظاهری شبیه به مارماهی این جانواران یکی از انواع ماهی‌ها هستند و می‌توانند تا ارتفاع 300 متری از عمق اقیانوس‌ها زندگی کنند. علاوه بر دندان‌های ترسناکی که دارند دارای یک ویژگی فوق‌العاده هستند: بیولومینسانس ( تولید و نشر نور). این جانور می‌تواند تا حدود 2 متر رشد کند و بدلیل داشتن دهان و فک عظیم قادر است جانوارن بزرگتر از خودش را نیز ببلعد. اما زمانی این کار را انجام می‌دهد که غذا کمیاب است و معمولاً سخت پوستان و دیگر حیوانات کوچک دریایی را شکار می‌کند. زیرا علی‌رغم اندازه بزرگ آرواره‌ها که حدود یک چهارم از طول کل بدن جانور را تشکیل می‌دهند، دندان‌های بسیار کوچک و ریزی دارد که طبیعتاً نمی‌تواند بطور منظم، ماهی‌های بزرگ را در فهرست غذایی اش جای دهد.