کیسه خواب

کیسه خواب مناسب من کدام است؟

شاید تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از یک روز لذت بخش در طبیعت، برای استراحت به چادر خود پناه برده و آماده‌ی خواب شوید، اما برخلاف روز لذت بخش خود شبی سرد را پشت سر گذاشته باشید و تنها چشم انتظار طلوع آفتاب باشید! در چنین بزنگاهی اهمیت کیفیت کیسه خواب مناسب را خوب درک کرده‌اید!
یکی از مهمترین تجهیزات در سفرهای طبیعتگردی کیسه خواب است. کیسه خواب خوب علاوه بر حفظ گرمای بدن و راحتی، می‌تواند در برابر گزش حشرات شما را در امان نگه دارد. اما چه کیسه خوابی مناسب من است؟!
برای پاسخ به این سوال ابتدا نوع فعالیت و سفر خود را مشخص کنید، به عنوان مثال برنامه‌هایی مانند کوله کشی و کمپینگ خلخال به اسالم که بارها در چهارفصل ایران اجرا شده است، از جمله برنامه‌های سنگین طبیعتگردیست، برنامه‌هایی مانند نئور به سوباتان که همراه با تیم پشتیبانی اجرا شده است در دسته برنامه‌های متوسط طبیعتگردی و پیمایش کویر ابوزیدآباد در دسته برنامه‌های نسبتا سبک طبقه بندی می‌‍شوند.
نوع فعالیت بدین جهت اهمیت دارد که در انتخاب وزن، حجم و دمای راحتی کیسه خواب اثرگذار است، اگر قصد شرکت در برنامه‌های سنگین طبیعتگردی را دارید کیسه خوابی با وزن کمتر و دمای راحتی پایینتر انتخاب کنید. چرا که در تمام طول برنامه وظیفه‌ی حمل کیسه خواب بر عهده‌ی خودتان بوده، کیسه خوابی که به جرات یکی از وزن‌دار ترین و حجیم ترین تجهیزاتتان است.

جنس عایق کیسه خواب تعیین کننده‌ی وزن آن است، اما عایق چیست؟
علاوه بر لایه‌ی بیرونی کیسه خواب که اغلب از جنس پلی استر است لایه‌ای به نام عایق (insulation) در کیسه خواب وجود دارد که مهمترین نقش را در گرمایش کیسه خواب ایفا میکند، البته این لایه به تنهایی نمی‌تواند گرمایی را برای شما فراهم کند بلکه گرمای بدن شما را حفظ میکند!
این لایه به تنهایی نمی‌تواند گرمایی را برای شما فراهم کند بلکه گرمای بدن شما را حفظ میکند!


به طور معمول دو نوع عایق در کیسه خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارد: عایق پر و عایق الیاف مصنوعی
الیاف
عایق پر
اگر به دنبال گرمای بیشتر، سبکی، وزن و حجم کمتر،حفاظت در برابر رطوبت و استفاده طولانی تر در کیسه خواب هستید به دنبال عایق پر باشید.
اما به خاطر داشته باشید این عایق در برخی افراد ممکن است باعث بروز حساسیت شود چرا که در این نوع کیسه خواب از پر غاز یا اردک استفاده می‌شود و همینطور به لحاظ قیمتی بالاتر از کیسه خواب الیاف است.
کیسه خواب پر دقیقا به دلیل پر بودنش نیاز به مراقبت بیشتری دارد، زیرا همانطور که از ما در مقابل رطوبت محافظت میکند، همین رطوبت را جذب خود کرده و اگر در زمان مناسب خشک نشود به مرور زمان پرهای آن خاصیت خود را از دست داده و همینطور از حالت یکنواختی خارج میشوند.
بنابر این توضیحات در برنامه‌های سنگین کوله کشی گزینه مناسب کیسه خواب‌های پر هستند.
عایق الیاف مصنوعی
اگر به دنبال کیسه خوابی با قیمت مناسب هستید و در برنامه‌های تابستانه از آن استفاده می‌کنید گزینه مناسب شما کیسه خواب الیاف است، این نوع کیسه خواب سریعتر خشک شده و همینطور آلرژی زا نیستند.
اما فراموش نکنید که عایق مصنوعی در وزن و حجم برابر نسبت به عایق پر گرمای کمتری را نگه می‌دارد.
دمای راحتی
همانطور که پیشتر ذکر شد کیسه خواب دمای بدن را متعادل نگه می‌دارد و گرما تولید نمی‌کند به همین دلیل توجه و تفسیر اعدادی که روی کیسه خواب درج شده‌اند از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است، چرا که هر فرد متناسب با میزان سوخت و ساز بدنش، نوع لباس و چادری که استفاده می‌کند می‌تواند گزینه‌ی متفاوت با دیگری را انتخاب کند. بدین منظور به شکل روبرو توجه کنید:
4474-209
1Maximum Comfort temperature
منظور حداکثر دماییست که درآن یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می‌تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.
2Comfort temperature
دمایی که در آن یک خانم به طور معمولی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.
3Lowest Comfort temperature
کمترین دمایی که یک آقا به طور معمول به مدت هشت ساعت می‌تواند بدون اینکه از خواب بیدا شود بخوابد.
4Extreme temperature
نهایت دمایی که در آن یک زن استاندارد می‌تواند به مدت ۶ ساعت بماند (خوابیدن مطرح نیست) بدون اینکه دمای عمومی بدنش افت کند و یا دچار هیپوترمی و مرگ شود(در این دما سرمازدگی اعضای بدن محتمل است)
و اما توصیه کاربردی ما برای انتخاب کیسه خواب با دمای مناسب:
در زمان انتخاب کیسه خواب به Comfort temperature توجه کنید و صد البته با خرید اجناس اصل از فروشگاه های معتبر اطمینان حاصل کنید که این اعداد واقعی‌اند. اگر جنس غیر اصل میخرید، یک حاشیه امن در نظر بگیرید!
از جمله عواملی که هم بر وزن کیسه خواب و هم بر حفظ دمای بدن شما تاثیر دارد شکل کیسه خواب است، که به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:
کیسه خواب

مومیایی
این نوع کیسه خواب وزن کمتری دارد و در مقابل از دست رفتن دمای بدن مقاومت بیشتری دارد. اما خوابیدن در آن مخصوصا برای کسانی که تجربه شب مانی در کیسه خواب را ندارند ممکن است کمی دشوار باشد.

مخروطی یا شبه مستطیلی و مستطیلی
هردوی این کیسه خواب‌ها نسبت به مدل مومیایی راحتتر هستند با این تفاوت که وزن بیشتری دارند و دقیقا به خاطر شکل ظاهری مستطیل شکل و راحتی بیشترشان مقاومت کمی در برابر حفظ گرمای بدن دارند.
نوع دیگری از کیسه خواب‌ها هستند که به (Adam & Eve) معروفند و در واقع ترکیبی از دو کیسه خواب مستطیلی هستند که با یک زیپ بهم متصل می‌شوند و مناسب خانواده‌هاست.
کیسه خواب2
کیسه خواب مناسب در اغلب برنامه‌های چهارفصل ایران نوع مومیایی شکل است!
حال که نکات کلی در ارتباط با انتخاب کیسه خواب مناسب را مرور کردیم بدانید که تنها نیمی از راه را آمدیم!
برای داشتن خواب شبانه‌ی راحت در طبیعت به تجهیزات دیگری نیز نیاز است که برای حفظ گرمای بدن شما بسیار اهمیت دارد و در واقع مکمل‌های کیسه خواب شما هستند: زیرانداز و پوشاک