پوشاک کوهنوردی

پوشاک کوهنوردی

کوه و طبیعت هم مانند هر فضایی لباس و پوشاک مخصوص به خود را طلب می‌کند تا بتوان پیمایش ایمن و سلامت داشت. لباس‌هایی که برای فعالیت کوهنوردی مناسب است دارای جنس و خواصی است که کسب اطلاعات در مورد آن‌ها علاوه بر کمک به خرید بهتر به دانش و آگاهی ما خواهد افزود. اصطلاح لایه لایه یا پیازی لباس پوشیدن در کوه را در اولین روزهای فعالیت خود زیاد شنیدم و به مرور چگونگی لایه‌ها و جزئیات استفاده و دلیل آن را آموختم.


سه لایه پوشاک کوه

1-لایه زیرین

لایه زیرین که در هر نوع فعالیتی از جمله کوه مورد استفاده است بیس (Base Layer) است. این لایه به دلیل تماس مستقیم با پوست باید از بهترین و راحت‌ترین الیاف باشد و مسئولیت حفظ گرمای بدن و خشک نگه داشتن آن از طریق انتقال رطوبت ناشی از عرق کردن به بیرون لباس را بر عهده دارد. معمولا بیس تابستانی از جنس نخ و پلی‌استر و مدل زمستانی آن از پشم یا ابریشم مصنوعی تهیه می‌شود. برای انجام راحت‌تر حرکات خاصیت کشسانی در این لباس‌ها وجود دارد.

2-لایه میانی

لایه میانی لباسی از جنس پُلار (Protective) است که بافت آن به گونه‌ای است که هوا را داخل خود نگه می‌دارد و کمک به حفظ گرمای بدن می‌کند و دارای تنفس است. همچنین در مقابل نم باران و باد تا حد زیادی مقاومت دارد و در صورت خیس شدن سریع خشک می‌شود. جنس این پارچه از پلی استر و الیاف مصنوعی بوده و باعث می‌شود که چروک نشود.

3-لایه رویی

لایه رویی از جنس پارچه‌های تنفسی (Gore-Tex) برای حفاظت بدن در مقابل شرایط جوی و بیرونی نظیر باد و باران طراحی و تولید شده و خاصیت آن به گونه‌ای است که مانع وارد شدن آب به داخل لباس می‌شود اما بخار بدن را خارج کرده و با این عمل کمک به تنفس پوست می‌کند. جنس دیگری از پارچه تحت عنوان وینداستاپر (WindStopper) وجود دارد که برای شرایط آب و هوایی سرد و بادگیر مناسب است و دارای تنفس است. جزء پوشاک سبک به حساب می‌آید و ضدآب نیست اما در برابر نفوذ آب تاحدی مقاوم است.

یکی دیگر از لباس‌های مناسب برای پوشش رویی پوشاک پَر (Down clothing) است. این پوشاک از کُرک طبیعی پرندگانی نظیر غاز یا اردک تهیه شده، گرم و نرم، بسیار سبک و مناسب برای حفظ گرمای بدن است. از نقاط ضعف این پوشاک عدم مقاومت در برابر رطوبت است و در صورت خیس شدن کارآیی خود را از دست می‌دهد، به همین دلیل معمولا در محل کمپ و هنگام استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لایه زیرین(بیس)
لایه زیرین (Base Layer)
لایه میانی
لایه میانی (Middle Layer)
لایه رویی
لایه رویی (Outer Layer)
پوشاک پر
پوشاک پر (Down clothing)

ویژگی‌های پوشاک کوهستان به طور کلی شامل موارد زیر است:

  1. سبک و مقاوم باشند.
  2. قابلیت تنفس داشته باشند.
  3. رنگ آن با محیط اطراف خود در تضاد و قابل تشخیص باشد.
  4. در صورت رطوبت گرفتن به سرعت خشک شود.
  5. در مقابل عوامل جوی مانند باد، باران، سرما و ... مقاوم باشد.
  6. از نظر اندازه خیلی جذب و یا بزرگتر از بدن نباشد.

برند‌های موجود در بازار

امروزه شرکت‌های بسیاری مشغول تهیه و تولید پوشاک کوهنوردی می‌باشند. هریک از این شرکت‌ها توانسته‌اند با توجه به کیفیت محصولات جایگاهی در بازار برای خود به دست آورند، از جمله:

  1. بازار ایران
   • گایا
   • دومان
   • کوهسار
   • و...

  2. بازارجهانی
   • میلت (Millet)
   • جک ولف اسکین (Jake Wolfskine)
   • ماموت (Mammut)
   • کلمبیا (Colombia)
   • سالیوا (Salewa)
   • سالامون (Salomon)
   • و...

با توجه به هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید می‌توانید پوشاک مورد نیاز خود را از برندهای موجود انتخاب کرده و مناسب‌ترین جنس موجود را خریداری نمایید. تجربیات افرادی که از این البسه استفاده می‌کنند نیز می‌تواند در انتخاب بهتر کمک کننده باشد.

حالا که لباس‌های مناسب خریده و مهیای کوهنوردی هستید، چهار فصل ایران برای هم‌قدمی با شما تا بلندترین قله‌ها و پیمایش در زیباترین مناطق لحظه‌شماری می‌کند .