قله قاش مستان

قله قاش‌مستان که جز قلل رشته کوه دناست بلندترین قله استان کهگیلویه و بویراحمد است. این قله با نام بیژن 3 نیز شناخته می‌شود.
برخلاف تصور عده بیشماری، دنا یک رشته کوه طولانی به طول تقریبی 90 کیلومتر بوده که بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، فارس و اصفهان قرار دارد و دارای قلل فراوانیست و البته همانطور که گفته شد قله قاش‎‌مستان بلندترین قله این رشته کوه است.
این قله در 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج و در شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا قرار دارد و جهت صعود به قله باید به سی‌سخت رسید.
رایج‌ترین مسیر جهت صعود به قله قاش‌مستان از روستای خفر آغاز می‌شود و از این روستا نیز دو مسیر جهت صعود وجود دارد. مسیر سمت راست کوهدژ یا مسیر آبشار و مسیر سمت چپ کوهدژ . از هر کدام از این دو مسیر که به سمت قله شروع به پیمایش کنیم به جانپناه خواهیم رسید که باید در این منطقه جهت صعود روز بعد استراحت کافی انجام داده تا انرژی لازم را داشته باشیم. جهت شب مانی نیز می‌توان از چادر استفاده کرد.
صعود به قله از جانپناه حدود شش تا هفت ساعت طول می‌کشد که البته این میزان بسته به توان گروه می‌تواند متغیر باشد و با توجه به وجود یخچال در مسیر و لزوم عبور از آن ممکن است زمان بیشتری مورد نیاز باشد و این مورد مهم را حتماً باید در نظر داشت که در ساعت 14 الی 14:30 مسیر بازگشت از قله پیش گرفته شود. زیرا مسیر طولانیست و عبور از سراشیبی و یخچال در بازگشت باید با احتیاط کافی انجام شود تا بتوان پیش از غروب آفتاب به جانپناه رسید.