قله خلنو

قله خلنو از قلل بخش مرکزی رشته کوه البرز به ارتفاع 4390 متر است که جهت رسیدن به آن باید از تهران به سمت فشم سپس روستای لالون حرکت کرد.
قله خلنو از جهات مختلف به مناطق آشنای زیادی مشرف است، از سمت شرق به دشت لار و از سمت غرب به منطقه دره رودخانه کرج - چالوس و از سمت شمال به دره رودخانه وارنگرود که سرچشمه و منبع اصلی تغذیه سد کرج است.
از مناظر دیدنی قله خلنو می‌توان برفچال بزرگی که در کاسه شمالی قله است را نام برد همچنین دریاچه‌هایی با ذوب شدن برف‌ها در زمان‌های گرمتر سال در این ناحیه تشکیل می‌گردد.
جهت صعود به قله باید در مسیر تنگ لالون حرکت کرد و از کنار رودخانه گذشت تا بالاخره جایی در امتداد سمت راست رود شروع به ارتفاع گرفتن نمود تا به چشمه تلخاب رسید. در گذر از مسیر پاکوب به آبشاری می‌رسیم که کنار آن چشمه آبی گوارا وجود دارد. پس از عبور از رود و شیب نفس‌گیر، روی گردنه ورزاب خواهیم بود. در ادامه تیغه‌های ژاندارک وجود دارد و با گذر از آن‌ها بالاخره به پای برج نهایی قله رسیده و این مسیر را تا رسیدن به قله طی می‌نماییم.
باید به این نکته توجه داشت که به علت موقعیت جغرافیایی و ارتفاع، این قله زمستان‌های سختی دارد و معمولاً بارش برف در فصل پاییز آغاز می شود. به همین علت بهترین فصل برای صعود تابستان است.