زاگرس ؛ کوه دنا


معرفی

در منطقه حفاظت شده دنا كه قسمتي از آن در استان اصفهان و بخش اعظم آن در استان كهگيلويه وبويراحمدواقع شده رشته كوه هاي دنابه طول٨٠كيلومتر بعنوان يكي از طويل ترين رشته كوههاي زاگرس جنوبي قرار گرفته است.
اين رشته كوه با دارا بودن بيش از٤٠قله بالاي ٤٠٠٠متر و سرچشمه رودخانه هاي مهمي چون كارون و بخشي ازحوزه آبخيز رودخانه دز ،يكي از با اهميت ترين مناطق كوهستاني درايران به شمار ميرود.
300X600 دنا
5-صعود دنا 600x400

گونه های گیاهی

دنا داراي گونه هاي جانوري و گياهي با ارزشي است كه دركنار جاذبه هاي زمين شناسي منطقه از جمله ساختارهاي خاص ژئومورفولوژي،اهميت و جذابيت آن را چندبرابرنموده است.
لاله واژگون ،یکی ازمهمترین جاذبه های طبیعی موجود در این منطقه که مختص نواحی رویشی زاگرسی است و در لیست جاذبه های طبیعی کشورمان ثبت شده و هر سال در فصل بهار گردشگران زیادی را به خود جلب میکند.
یکی دیگراز گونه هاي گياهي با ارزش ،غالب و اندميك اين منطقه، كه در ارتفاعات حداكثر تا ٢٥٠٠متر رشدميكنند،بلوط است كه بصورت متراكم و پوشش جنگلهاي كوهستاني ديده ميشود و زيستگاه سنجاب ایرانی است.
baloot
iranian-red-squirrel

گونه های جانوری

سنجاب ايراني با نام علمي persian squirrel كه به لُري "سمورك"هم خوانده ميشود، مهمترين نقش را در تجديد حيات جنگلهاي زاگرسي ايفاميكند . اين جونده،با دفن كردن دانه گياهان در زيرخاك به تكثير آنهاكمك ميكند،ولي متاسفانه بدليل قطع بي رويه درختان ،جمع آوري دانه ها توسط مردم و زنده گيري آنها،جمعيت شان روبه كاهش است.
سایرگونه هاي گياهي که در ارتفاعات بين٢٥٠٠متر و حداكثر تا٣٥٠٠متر ازجمله سرو كوهي ،گون و ارژن ديده ميشود و از ٣٥٠٠متر به بالا پوشش گياهي تبديل به گياهان علفي ،بوته اي،گياهان ريزبين سنگي و گلسنگها ميگردد.
گونه هاي جانوري اين منطقه پستانداراني چون خرس قهوه اي،خفاش،تشي،گرگ،شغال،روباه،كفتار،خدنگ،گراز،كل وبز،پلنگ،قوچ ميباشند.
از پرندگان منطقه هم ميتوان عقاب طلايي،شاهين و انواع كبك را نام برد.

مهمترين قله ها

ازمهمترين قله هاي آن در محدوده استان كهگيلويه و بويراحمد، ميتوان سياه كوه ، سفيدكوه،هامي(خامي)،خائيز،چال كلاغ،هجال،آب نهر،دومازه،وزگ،دوپشته،پازنان،كالوس،فيروزآباد،كاچيان،شيركش، تامر،اشكر،سفيد،نور(نيل)،چستخوار،ديل،دنا(دينار)،شوروم ،قدّوس ،سيوك ،بیژن 1،بیژن2 ، بیژن3(قاش مستان) وحوض دال را نام برد که بلندترین آنها،قاش مستان به ارتفاع4450متر و دنا به ارتفاع4409متر میباشند.

مسیرهای دسترسی و صعود

متداول ترین مسیرهای دسترسی به قلل رشته كوه دنا از طریق شهرستان سمیرم-روستای خفردر استان اصفهان وشهرستان سی سخت-جاده پادنا-گردنه بیژن در استان کهگیلویه و بویر احمد میباشند.
مسیر دیگری از طریق شهرستان سی سخت برای صعود به قلل دنا به نام "بزکش" وجود دارد که بدلیل ریزشی بودن سنگ و خاک مسیرآن،کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.
2-صعود دنا 600x400
دنا-3-600-در-400
دنا-7-600-در-400
تنوع ناهمواریها و چین خوردگیها گوناگونی خاصی را برای آب و هوای منطقه زاگرس به ارمغان آورده است. نواحی کوهستانی مرتفع و قله های پوشیده از برف و یخچالهای طبیعی که مهمترین منبع تامین آب شیرین ناحیه غرب و جنوب غربی ایران به شمار میروند،همچنین چشمه های جوشان، آبشارهای خروشان و دریاچه های فصلی و دائمی زیبایی در سرتا سر شهرستانها وروستاهای همجوار زاگرس چشم و روح را می نوازند.
دریاچه زیبای کوه گل، دشت‌ لاله‌های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک،چشمه میشی،چشمه توف،چشمه تاگی،چشمه سرد،گردنه بیژن و... از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه هستند.
در کنار جاذبه های طبیعی همواره جاذبه های تاریخی فراوانی به فرا خور وضعیت سکونت انسانها،دسترسی به منابع طبیعی ، مایحتاج زندگی و الزامات در اعصار مختلف دیده میشود که زاگرس جوان نیز از این قائده مستثنی نیست.