تخت سلیمان

0تخت سلیمان که آتشکده آذرگشنسپ نیز نامیده می شود، محوطه تاریخی بزرگی است در نزدیکی شهر تکاب در استان آذربایجان غربی . چشمه بزرگ تراورتن سازی در آن وجود دارد که آن را دریاچه نیز می خوانند. مجموعه ای کاملا منحصر به فرد و شگرف باستانی که آثار و بناهای دوره های اشکانیان ، ساسانیان و ایلخانان مغول در آن یافت شده ست. اما اوج شکوه و آبادانی آن مربوط به دوره ساسانی است. مهم ترین اثر به جا مانده در این محوطه، یکی از سه آتشکده بزرگ و برجسته و محل تاجگذاری پادشاهان عصر ساسانی است. معبد آناهیتا ، موزه، کوه زندان و موارد متعدد دیگر از جمله آثار دیدنی این منطقه است. به عقیده برخی مورخین تخت سلیمان زادگاه زرتشت نبی است. نما و فضای این محوطه عجیب محسور کننده است. برخی آن را دریچه ای به انرژی های زمین پنداشته و جویای آرامش در کنار آن هستند. معیار های ثبت در یونسکو به وضوح در این منطقه دیده می شود. تخت سلیمان چهارمین اثر ایران است که جزء میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

زندان سلیمان

divمحوطه طبیعی تاریخی زندان دیو در نزدیکی تخت سلیمان و در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد. کوهی مخروطی شکل که بر فراز آن اسرارهای شگفتی پنهان است. این کوه میان تهی حاصل میلیون ها سال فعالیت چشمه های آرتزین می باشد. همچنین آثار انسانی به جای مانده در بالای کوه به هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد؛ این کوه در آن زمان نیایشگاه و در زمان زرتشیان ساسانی نیز عبادتگاهی مقدس بوده. این پدیده طبیعی در دل خود قصه هایی نهفته دارد و عنوان خود را نیز آن قصه ها برگرفته است.

قلعه بهستان

behestanبهستان نام روستای نسبتا بزرگی در نزدیکی شهر ماهنشان استان زنجان است. رود پرآوازه ی قزل اوزن از کنار بهستان عبور میکند و همین رود باعث فرسایش زمینی شده که در بالا لایه سختتر و در زیر لایه نرمتر داشته. در ادامه عوامل جوی شکلهای فرسایشی را تکمیل تر و حتی بصورت ستونهای نیمه مجزا در آوردند. درطی قرون و اعصار انسانها نیز دل کوه را شکافتند و اتاقهایی سکونت گاهی و تو در تو ایجاد کردند. شکل خاص این پدیده باعث شده که به نام قلعه معروف شود.

غار کرفتو

karftooغار کرفتو از توابع شهرستان دیواندره استان کردستان است؛ بخش طبیعی آن به احتمال زیاد مربوط به دوره سوم زمین شناسی است. این غار مجموعه ای از زیبایی های طبیعی و تلاش های انسان های پشین برای زندگی امن تر است . در بخشی از این غار آهکی، معماری صخره ای و دست کند انسانی در چهار طبقه دیده می شود. آثار انسانی- تاریخی موجود در آن به سده سوم میلادی بر می گردد. کتیبه ای یونانی اما بسیار صدمه دیده در آن وجود دارد. کرفتو، یکی بزرگترین غارهای دست کند ایران و یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی غرب کشور است.

گنبد سلطانیه

soltanieگنبد سلطانیه، گنبد "ترین"ها، در شهر سلطانیه استان زنجان بنا شده است. بزرگ ترین گنبد آجری جهان و بزرگ ترین گنبد تاریخی ایران است. سلطانیه اوایل قرن هشتم ه.ق به دستور سلطان محمد خدا بنده ساخته شده است. این گنبد عظیم را در میان دشتی زیبا بنا کرده اند که از فاصله ای دور خود نمایی کند. گنبد سلطانیه، عالی ترین نمونه معماری دوره ایلخانی، یکی از آثار ثبت شده ایران در یونسکو می باشد.

مسجد سجاس

سجاساین مسجد در شهر کوچک سجاس از توابع شهرستان خدابنده ( قیدار )قرار دارد. مسجد جامع سجاس از آثار ارزشمند استان زنجان و متعلق به عهد سلجوقیان بوده و در عهد ایلخانی بازسازی شده است. هر چند بازدید از این بنا مرسوم تورهای گردشگری نیست اما شکل ویژه فیل پوشها، تزیینات، خطاطی ها وگچبریهای داخل این بنا، آن را زمره ی نمونه های ارزشمند معماری ایران قرار می دهد.

زندان برنجه

10روستای کم جمعیت برنجه یا بیرنجه از توابع تکاب آذربایجان غربی پدیده ی زیبای دست ساز طبیعت را در دل کوههای خود پنهان کرده است که در نگاه اول بیننده را با هیبت خود غافل گیر می کند. زندان برنجه در واقع دهانه یک چشمه تراورتن ساز قدیمی بوده که از انباشته شدن رسوبات آهکی در طول سالیان دراز به شکل یک بیضی عظیم با قطری بیش از 100 متر و دیواره ای به ژرفای حدود 70 متر در آمده است. در کف این گودال عظیم طبیعی برخلاف نمونه ی معروفتر مشابه یعنی زندان سلیمان، هنوز دریاچه ای آکنده از آب سرد و گاز کربنیک وجود دارد.