جاذبه های تور شیراز

باغ ارم

05یکی از مکانهای دیدنی شیراز باغ ارم با مساحتی بیش از 3 هکتار است. تاریخ دقیقی از زمان شکل گیری باغ ارم وجود ندارد؛ اما در زمان سلجوقیان پابرجا بوده است. این باغ پهناور شامل چند بنای تاریخی است. عمارت اصلی باغ از شاهکارهای معماری قجری است که در سه طبقه با تزئینات فراوان خودنمایی می کند. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد. و یک باغ گیاه شناسی نیز محسوب می گردد. بخش گیاه شناسی در اختیار دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز قرار دارد. از سال 90 باغ ارم جزء میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

مسجد نصیرالملک

01مسجد نصیرالملک به تعبیر بسیاری از مردم زیباترین مسجد شیراز است. این بنا در دوره قاجار و طی 12 سال ساخته شد. کاشی کاری ها و مقرنس کاری های این مسجد، در ایران کم نظیر است. نصیرالملک شامل قسمتهای مختلف از جمله حیاطی بزرگ با حوضی سنگی، ایوان ها و شبستانهاست. دوستی نور و رنگ و شیشه بویژه صورتی در درگاههای شبستان ها تصویری فراموش نشدنی در ذهن به یادگار می گذارد. استفاده از کاشیهای هفت رنگ، سنگ های مرمرین و ستون های سنگی همه و همه این بنای باشکوه تاریخی مذهبی را به شاهکاری مبهوت کننده تبدیل کرده است.

نقش رستم

02نام مجموعه ای باستانی در روستای زنگی آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است که در فاصله 6 کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. نقش رستم تاریخ کهن سه دوره ایران باستان شامل عیلامی، هخامنشی و ساسانی، را در دل خود جای داده است. قدیمی ترین نقش موجود در این مجموعه مربوط به دوره عیلامیان است.آرامگاه های آن به چهار پادشاه هخامنشی منصوب است؛ داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر یکم و داریوش دوم. همچنین نقش برجسته های متعدد از وقایع مهم دوران ساسانی در این مجموعه وجود دارد.نقش رستم در گذشته سه گنبدان و دوگنبدان نام داشت.

پاسارگاد

04محوطه باستانی پاسارگاد، یادگار به جای مانده از دوران هخامنشی است که در 135 کیلومتری شیراز واقع شده است. مجموعه #پاسارگاد یکی از ارزشمندترین آثار ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پاسارگاد بر خلاف تصور عامه تنها یک مقبره نیست، بلکه مجموعه ای است از کاخ ها و بناهای گوناگون عصر هخامنش؛ اما بی شک آرامگاه کوروش کبیر، بنیانگذار هخامنشیان، مهمترین بنای این مجموعه وسیع تاریخی است.

نقش رجب

ننقش رجب جایگاه آثار ارزشمند حجاری باستانی مربوط به عصرساسانی می باشد. در این محل میان شکاف کوه، چند نقش برجسته نگاه بیننده را به خود جلب می کند. نقش برجسته های این مکان متعلق به اردشیربابکان ، شاپور اول و کرتیر موبد معروف و مقتدر ساسانی ، است. نقش رجب در نزدیکی مرودشت استان فارس است و نامش را مردم محلی به این مکان داده اند.