تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان

مقدمه

کشور انگلستان از جمله مقاصدیست که مد نظر بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از مرزهای ایران را دارند، قرار دارد . از جمله دلایل این امر بالا بودن استاندارد های آموزشی و دانشگاهی این کشور اروپایی می باشد. همچنین این کشور در جهت رقابت با سایر کشورهای اروپایی جهت جذب دانشجویان خارجی سعی در کنترل هزینه ها و پایین تر نگه داشتن آن از سایر کشور ها دارد . نکته مورد نظر دیگری که این کشور را جهت ادامه تحصیل مناسب می سازد پایین بودن مدت زمان تحصیل نسبت به بسیاری دیگر از کشورها دیگر است.
کشور انگلستان از جمله کشور هاییست که تعداد زیادی دانشگاه با امتیاز علمی بالا را دارا می باشد. از جمله این دانشگاه ها میتوان آکسفورد، کمبریج، سنت اندروز، امپریال کالج لندن، دورام، لنکستر و لافبرو را نام برد.
در ذیل به تفصیل در مورد مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلستان پرداخته و امید است در جهت ریسدن به این هدف یاری گر شما باشد.

مقاطع تحصیلی در انگلستان

 • مقطع ابتدایی که از سن 5 سالگی تا 11 سالگی به طول می انجامد
 • مقطع متوسطه که سنین 12 تا 16 سالگی را در بر می گیرد
 • دوره A-level که دو سال به طول می انجامد و پس از طی دو دوره گذشته پس از ارزیابی های لازم دانش آموزان وارد این مرحله می شوند.
 • یک دوره یک ساله به نام Foundation نیز وجود دارد که دانش آموزان پس از طی مراحل قبلی و پیش از ورود به دانشگاه جهت کسب آمادگی اکثر رشته های دانشگاهی میتوانند بگذرانند
 • مقطع کارشناسی که معمولاً سه سال به طول می انجامد
 • مقطع کارشناسی ارشد به صورت دوره ای یک ساله
 • مقطع دکترا که به طول مدت سه سال تعریف شده است
 • مدارک مورد نیاز جهت اخد ویزای تحصیلی انگلستان

 • پاسپورت ( دارای اعتبار و یک صفحه کاملا خالی جهت ویزای تحصیلی انگلستان )
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدرک زبان با نمره 6 تا 6.5 جهت مقطع کارشناسی و نمره حداقل 6.5 جهت کارشناسی ارشد و نمره 7 به بالا جهت مقطع دکتری
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی به زبان انگلیسی
 • نامه تمکن مالی
 • CV که می تواند شامل تمامی موفقیت های تحصیلی و غیرتحصیلی فرد باشد به عنوان مثال اخذ مدال های ورزشی و غیره همراه با ترجمه رسمی مدارک
 • توصیه نامه از استاد راهنما جهت مقطع دکتری
 • انگیزه نامه که نشان دهنده هدف شما از انتخاب رشته یا دانشگاه در کشور مقصد بوده و یکی از مدارک تکمیلی می باشد که بسیار مورد توجه دانشگاه های انگلستان می باشد.
 • اطلاعات شخصی جهت ویزای همراه در صورت نیاز برای افراد زیر 18 سال
 • هزینه تحصیل در انگلستان

  هزینه های تحصیل در انگلستان وابسته به شهر و دانشگاه محل پذیرش همچنین مقطع تحصیلی بسیار متفاوت می باشد ولی به طور کلی سالانه بین مبلغ 10.000 تا 40.000 پوند متغیر می باشد.

  هزینه های زندگی و اقامت در انگلستان

  هزینه های زندگی به خصوص اقامت در کشور انگلستان نسبتا بالا بوده و مقدار این هزینه در شهر لندن حدود 1000 تا 1500 پوند در ماه و جهت شهر های غیر از لندن حدود 800 تا 1000 پوند در ماه می باشد. قابل ذکر است که عمده این هزینه ها را هزینه اقامت تشیل می دهد.
  با این وجود معمولاً در سال ابتدایی ورود به دانشگاه فرد امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را با هزینه پایین تر دارا می باشد

  امکان کار با ویزای تحصیلی انگلستان

  دارندگان ویزای تحصیلی اغلب اجازه دارا بودن شغل به شکل تمام وق را ندارند با این وجود بر اساس قوانین مهاجرتی در انگلستان فرد دارای ویزای تحصیلی اجازه 20 ساعت کار در هفته و کسب در آمد حدود 300 الی 500 پوند در ماه را دارند. با این وجود جهت بهره مندی از این امکان دانشگاه یا کالج محل تحصیل باید در فهرست اسپانسر UKVI رسمی و در لیست دانشگاه های معتبر ثبت شده باشد.

  میزان تمکن مالی جهت تحصیل در انگلستان

  نامه تمکن مالی نشان دهنده این موضوع است که شما قادر به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور انگلستان میباشید.
  این هزینه ها شامل هزینه شهریه سال تحصیلی همچنین اقامت و سایر هزینه های زندگی می باشد. فرد می تواند فیش پرداخت شهریه را تحویل دهد و یا این مبلغ را مستقیماً در حساب خود داشته باشد.

  بورسیه تحصیلی انگلستان

  به صورت کلی دریافت بورسیه تحصیلی منوط به شرایط ویژه ای می باشد که محیا نمودن آن توسط تمامی افراد امکان پذیر نمی باشد. همچنین ظرفیت پذیرش دانشجو به صورت بورسیه تحصیلی نیز همیشه دارای محدودیت هایی بوده است. با این وجود از آنجایی که تعداد معدودی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی میگردند فرد متقاضی باید به شرایط مورد نیاز جهت این موقعیت بسیار دقت نموده و دارای امتیازاتی از جمله شرایط ویژه علمی، مقالات ISI ، رزومه تحصیلی قوی ، مدرک زبان با نمره بالا باشد.
  علاوه بر مواردی که ذکر شد فرد نباید سابقه ویزای تحصیلی قبل از زمان درخواست بورسیه داشته باشد و در سه سال اخیر منتهی به درخواست بورسیه نباید مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بوده باشد.

  در ادامه به ذکر چند نکته در مورد تحصیل و اقامت در کشور انگلستان پرداخته و از مزایایی که این امر در پی دارد خواهیم گفت :

 • از جمله مواردی که برای بسیاری از گیرندگان ویزای تحصیلی انگلستان اهمیت دارد این مطلب می باشد که آیا پس از اتمام تحصیل امکان گرفتن اقامت به صورت دائمی وجود دارد یا خیر؟
  در پاسخ به این سوال باید گفت در صورت یافتن شغل مناسب یا دریافت پیشنهاد کاری مناسب فرد می تواند ویزای خور را به ویزای کاری تغییر داده و در طول مدت کار اقدامات لازم جهت دریافت اقامت دائم را انجام دهد.
 • مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی انگلستان بستگی مستقیم به مقطع تحصیلی دارد.
 • یکی از مواردی که ذهن افراد جهت اخذ ویزای تحصیلی را درگیر میکند مدت زمانی است که جهت گرفتن ویزا نیاز است. در این مورد باید گفت که این مدت زمان بستگی کامل به زمانی که فرد اقدام به شروع مراحل اخذ ویزا می نماید دارد. در مورد هر فرد با توجه شرایط خود و مدت زمانی که جهت تهیه مدارک نیاز دارد مقدار زمان خاصی لازم است تا تمامی مراحل از جمله دریافت پذیرش ، مصاحبه سفارت ، انجام مراحل انگشت نگاری و غیره را طی کند. با این وجود باید گفت بهترین زمان جهت شروع مراحل دریافت ویزای تحصیلی سه ماه پیش از شروع ترم اشت. البته باز هم باید به این نکته تاکید کرد که این زمان کاملاً تابع شرایط می باشد
 • در پایان لازم به ذکر است که همیشه نکاتی وجود دارد که می تواند از نظر دور بماند و باعث وقفه در امور اخذ ویزا گردد به همین دلیل استفاده از تجربیات افرادی که سالهاست در این زمینه فعالیت می نمایند خالی از لطف نبوده و به مقدار بسیار زیادی می تواند در وقت و هزینه افراد صرفه جویی نماید.