“ابر تا عرفا از زبان همسفران”

شهرزاد شریفی

مهندس معمار


بیشترین چیزی که در سفر بوم گردی به روستای ابر و جنگل ابر باعث شد اوقات خوبی برای من رقم بخوره جو صمیمی و دوستانه ای بود که در این تور به فضا حاکم بود. از طرفی خانه روستایی،درختان میوه داخل حیاط،خوردن دستپخت صاحبخانه و برخورد صمیمی میزبان ما دقیقا حس مهمان بودن را تداعی میکرد.میهمان هموطن روستاییمان بودیم. از سوی دیگر همسفران فرهیخته،شاد و محترمی که باهاشون آشنا شدم. نکته برجسته دیگر این سفر در راه برگشت و بازدید از آرامگاه دو عارف بزرگ این مرز و بوم بایزید بسطامی و ابوالحسن خرقانی به همراه توضیحات کامل راهنما بود. البته با برنامه ریزی خوبشون این امکان فراهم شد که ما مسجد تاریخانه که در برنامه نبود رو هم ببینیم.

محبوبه

دوستدار طبیعت وطبیعتگردی


راستشو بخواین مدت کوتاهیه که دارم سفر باتور رو تجربه میکنم تمام مدت زندگیم بیشتر سفرام باخانواده بوده و کمابیش باتعداد محدودی دوست و معمولا یا منزل اقوام میرفتیم یا اگه شهری بود که آشنایی دراونجا نداشتیم مثل روش مرسوم میرفتیم هتل و خوب این برام خیلی یکنواخت شده بود تاجایی که دیگه زیاد رغبتی به سفرنداشتم تا اینکه با این گروه و نوع سفرهاشون آشناشدم و وارد یک دنیای جدید ازسفر رفتن شدم که برام خیلی جذاب بود. سفرجنگل اَبر چندمین سفرم بااین گروه بود که وصف ناپذیره. مسیر رفت و برگشت درکنار دوستانی بودم که مدت کوتاهیه باهاشون آشنا شدم اما همشون صمیمی وخونگرم. حتی کسانی که بار اول بود میدیدمشون خیلی شاد و خیلی دلنشین بودن و در کنارشون از همه ی افکار و مشکلات روزمره دورِ دور بودم منطقه ای هم که اونجاساکن شدیم بینظیر بود هوای عالی، فضای محل سکونتمون بسیار آرامش بخش با میزبانی بسیار خونگرم و دست ودلباز. مکانهایی که برای بازدید رفتیم یکی ازیکی دیگه جذابتربود( آرامگاه بایزید بسطامی وتاریخانه) روزی که به جنگل ابر رفتیم مسیری رو سوارنیسان شدیم واین بهترین خاطره ی من ازین سفربود.اولین تجربه ی نیسان سواری ودرمسیری که توجنگل پیاده روی کردیم مناظر چشمنواز وفرحبخشی رودیدم که به انسان روحیه ای بس شاداب میبخشید درآخر باید بگم سفر به جنگل اَبر برگی ازدفترخاطرات شیرین من باگروه چهارفصل ایران بود.

الهه قاسمی

کارشناس ارشد فیزیولوژی


نميدونم واقعا چطوري بايد بگم... اما خب دوست دارم بگم. از حس هايي كه تو اين سفر بهم دست داد. از فراغتي كه تو اين سفر داشتم. از ارامشي كه تجربه كردم در كنار استرس هايي كه داشتم. از فارغ بودن از همه استرس ها و مشغله هاي روزمره و فارغ بودن از روزمرگي هايي كه داشتم. واقعا تو اين دو روز حس كردم كه از همه چيز فارغ بودم . حس كردم تو اين دو روز زندگي كردم. حتي لحظه اي كه حس كردم ميخوام از اون بلندي ها بيفتم يا همه اون پياده روي ها واقعا برام لذت بخش بود با وجود تمام ترسي كه داشتم اما لبخند ميزدم و خيالم راحت بود و اصلا احساس خستگي هم نميكردم. كلي خاطره جالب و جديد و هيجان انگيز برام شد. اصلافكر نميكردم كه اين تور و اين سفر بهم خوش بگذره و فقط ميخواستم اين دو روز بگذره اما وقتي كه اين دو روز شروع شد واقعا بهم حس هاي خوبي دست داد و كلي خوش گذشت و دوست نداشتم به زودي تموم بشه. كلي تجربه زيبا و كلي دوستان خوب و كلي اطلاعات عالي كه از طرف ليدر واقعا نمونه و با سواد و خبره در كارش بدست اوردم و كلي حس و خاطره خوب برام ساخته شد. ممنون از همه عزيزاني كه اين روز رو برام ساختند.

طاهره قاسمی

مهندس عمران


سفری دیگر با چهار فصل ایران(شهریور 96) . اینبار سفر کردیم در میان سنگها در دل جنگل ابر، جنگلی زیبا و بی نظیر و روستایی دلنشین با مردمانی مهمان دوست در کنارعزیزانی که خاطر ساز شدند. لحظه های عرفانی و آرامش بخش در کنار مقبره ابوالحسن خراقانی و مقبره بایزید بسطامی و نقش و نگارهای بی نظیر. زیباترین سوپرایز زمانی بود که وارد دامغان و تاریخانه شدیم. حسی زیبا در میان ستونها و طاقهای بی نظیر. حسی که قابل توصیف نبود. حس آرامش. حس زندگی. حس دوباره بودن در میان ستونهای بلند قامت تاریخ.

حسین جی اچ

دانشجوی پرستاری


از همون لحظه ای که وارد جنگل می شی، با همون اولین قدمت،چیزی ناب رو حس میکنی. حتی اگه به هدفت یعنی دیدن ابر، نرسی! مهم نیست یک سفر چقدر تلخی داشته، چقدر باب میل نبوده، یا چقدر اذیت شدی؛ همین که در چند لحظه کوچک، توی یک گفت و گوی صمیمانه یا وقتی در هوای سرد توی کیسه خوابت زیر آسمون پرستاره به آهنگ مورد علاقت گوش میدی، وقتی که سرت رو میبری زیر آب یخ آبشار و تا مغز استخوانت تیر میکشه، همین که تو این لحظه ها حس میکنی زنده ای، کافیه! چیزی که تو عمق وجودت گم شده بود رو پیدا کردی، حس ناب زنده بودن، حس زندگی!

حسین اثنا

مهندس صنایع و عکاس


به قول فیلسوف آلمانی سفر یک خودشناسی واقعی در محیطی کاملا ناشناسه. سفرهای گروهی ادم رو اجتماعی تر و شادتر میکنه به شرطی که گروهی که با آن سفر میکنی افراد شاد و اجتماعی و لیدرهای کار بلد و حرفه ای داشته باشه. تورهای چهار فصل ایران همین ویژگی رو دارند و سفر با چهار فصل ایران برای من آغازگر تغییرهای زیادی بوده. سفر شاهرود با چهار فصل به شخصه تجربه خیلی ماندگار و جذابی بود که علاوه بر راحتی سفر از فضاهای متنوع جنگل نوردی، شهرگردی، محل های قدیمی و .... دیدن کردیم و با گروه خوب، کلی خاطره ساختیم.

هاجر

پرستار


احساس من تو یه بیت شعر بیان میشه: در آن دم که در جنگل رهانیدم خودم را* ابری نیامد که بتکانم خودم را

محمد امانی

مدرس فیزیک


هر چند عنوان تور " جنگل ابر " بود ، ولی آرزویم دیدار از " خرقان " و " بسطام " بود که برآورده شد و خاطره ای زیبا در ذهنم به یادگار گذاشت . حال خوبی بود که " چهار فصل ایران " برایمان ساخت. از راهنمای سفر آقای بابت تمامی لطف و زحماتشان متشکرم.

علی

مدرس شیمی و دوستدار طبیعت


درون جنگل ابرخدا رو دیدم، چه بالای ابر چه پایین ابر و حتی بدون ابر! در خانقاه ابوالحسن خرقانی آرامش عجیبی را احساس کردم، تو اون آرامش انگار دیگه واقعا داشتم بالای ابرها پرواز می کردم.

سعید شریفی

کارشناس ارشد عمران و عاشق سفر


حس خوب این سفر برای من لحظه ی شادی خواهرم بود؛ لحظه ای که خواهرم کنارم نشسته بود و بی خبر داشت هنر نمایی می کرد که یک دفعه آهنگ تولدت مبارک نواخته شد و برای متولدین شهریور دسته جمعی تولد گرفتند و خواهرم، شهرزاد، خیلی سوپرایز شد. البته در این لحظات زیبا خانواده میزبان هم در ایوان زیر پتو لم داده بودند و داشتند این صحنه ها رو تماشا می کردند، انگار اونها هم سوپرایز شدند. لحظه قشنگی بود.